خصوصی جام جهانی بازیگری بازیکنان فوتبال

خصوصی: جام جهانی بازیگری بازیکنان فوتبال بازیکن ایرانی بازیگری تبدیل ایران آلمان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری عکس ، روایتی از حضور الناز شاکردوست در غسالخانه

کارگردان نمایش «گم و گور» بیان کرد: این نمایش را جهت توجه به غسال‌ها که هر لحظه نگاه‌های عجیب و غریبی به آنها بوده، اجرا می‌کنم. 

عکس ، روایتی از حضور الناز شاکردوست در غسالخانه

روایتی از حضور الناز شاکردوست در غسالخانه/عکس

عبارات مهم : تئاتر

کارگردان نمایش «گم و گور» بیان کرد: این نمایش را جهت توجه به غسال ها که هر لحظه نگاه های عجیب و غریبی به آنها بوده، اجرا می کنم.

به گزارش ایسنا، به تازگی نمایشی با نام «گم وگور» به صحنه رفته که در وهله اول بااهمیت ترین شاخصه آن حضور الناز شاکردوست به عنوان یک بازیگر آشنا شده است سینما در این کار هست؛ حضوری که مدت هاست انتقادهای زیادی نسبت به آن مطرح می شود، مبنی براینکه آیا تئاتر کشور عزیزمان ایران و کارگردان های تئاتر جهت جذب مخاطب و فروش زیاد به سمت استفاده از صورت ها می روند؟!

البته این انتقاد از سوی بعضی اهالی تئاتر پذیرفته نمی شود و معتقدند هر کسی می تواند به این عرصه بیاید آیا که مهم، دوام و زحمت و زحمتی است که جهت ماندن در تئاتر باید مجبور شد. با این حال نمایش «گم وگور» به کارگردانی امیر مهندسیان از این ماجرا مبرا نیست هرچند خودش تاکید دارد که بنا بر قصه و داستان و هدفی که مدنظر دارد از یک صورت سینمایی در کارش دعوت کرده است.

عکس ، روایتی از حضور الناز شاکردوست در غسالخانه

این نمایش داستان یک غسال (با بازی امیر جعفری) را روایت می کند که به دلایلی امکان کار کردن ندارد و زنی که نزد اوست (با بازی الناز شاکردوست) و به نظر می رسد، همسرش است هم در غسالخانه کار می کند و هم بر سر مزارهای قبرستان دعا و قرآن می خواند و جهت بهتر شدن حال معنوی اش نقشه ای می چیند.

همان ابتدای کار حضور شاکردوست روی صحنه نشان از نقشی متفاوت جهت این بازیگر دارد ولی لااقل در شب های اول اجرا این تصور تا حدودی به هم می ریزد، چون بعد از مدتی ریتم بازی رها شده است و با توجه به بازی متفاوت شاکردوست در فیلم «خفه گی» فریدون جیرانی شاید باید علت این مسئله را در کارگردانی نمایش هم جستجو کرد.

کارگردان نمایش «گم و گور» بیان کرد: این نمایش را جهت توجه به غسال‌ها که هر لحظه نگاه‌های عجیب و غریبی به آنها بوده، اجرا می‌کنم. 

«گم وگور» که با حال و هوایی معنوی و با پخش نوای دعا و قرآن شروع می شود در طول اجرا، فضای دیگری به خود می گیرد و به نظر می رسد زیاد خرافات، قضاوت انسان ها از یکدیگر و تاثیر آن ها بر آینده ارزش محور داستان باشد، موضوعی که کارگردان این نمایش آن را تا حد زیادی رد می کند و با بیان اینکه زندگی مرده شورها و برخوردهایی که در جامعه با این قشر می شود زیاد مدنظرش بوده، در عین حال تاکید می کند که در شب های آینده این نمایش روال درست تری پیدا خواهد کرد.

امیر مهندسیان که به همراهی هادی احمدی متن «گم وگور» را نوشته هست، در گفت وگویی با ایسنا راجع به این نمایش بیان کرد: کارهای قبلی ام زیاد قصه ای از جنگ بودند که حرفی با خود داشتند و جهت این کار هم ابتدا فضایی در ذهنم بود و می خواستم اثری اجرا کنم که امید در آن اتفاق بیفتد.

او گفت: جهت اجرای این نمایش با مرده شورها و غسال های زیادی صحبت کردم و کاملا تحقیقات میدانی انجام دادم. متاسفانه در جامعه نگاه خوبی به این افراد وجود ندارد به خاص در شهرستان ها که نگاه های عجیب و غریبی در این زمینه دیده می شود، به طوری که در عروسی ها و مجالس خوش حالی از آن ها دعوت نمی شود یا اگر نوزادی به دنیا بیاید از حضور غسال ها پیش نوزاد تازه متولد شده است جلوگیری می کنند.

عکس ، روایتی از حضور الناز شاکردوست در غسالخانه

کارگردان نمایشهای «آدم برفی»، «مرحوم»، «جشن» و «لیلی نام تمام دختران کشور عزیزمان ایران زمین است» ادامه داد: شاید در طول اجرا پرسشها اجتماعی و فرهنگی دیگری پررنگ باشد ولی بعد از آخر نمایش، تماشاگر به غسال داستان هم فکر می کند، مخصوصا آنکه معمولا باید شخصیت هایم را در واقعیت پیدا کنم. به عنوان نمونه در یکی از شهرها دو غسال زن و مرد را دیدم که بسیار با یکدیگر نزدیک بودند و تصور می شد همسران هستند ولی این آدم ها معمولا امیدی به زندگی ندارند که بخواهند ازدواج کنند یا فرزند دار شوند و همین در نمایش ما هم دیده می شود؛ یعنی دو شخصیتی که تا نیمه های کار تصور می شود همسران هستند ولی بعد می بینیم اینطور نیست و به همین علت عامدانه از دو بازیگری استفاده کردم که شاید به عنوان همسر به لحاظ سن وسال تناسبی با هم نداشته باشند.

مهندسیان افزود: ضمن اینکه جهت نقش زن این نمایش، یک شاخصه خاص مد نظرم بود. آن هم اینکه در شهرستان ها دیده ام دخترانی که به عنوان غسال کار می کردند و قشنگی و وجاهت قابل قبولی هم داشتند به خاطر مرده شور بودن هیچ گاه نتوانستند ازدواج کنند و در این نمایش هم داستان شخصیت ما به جایی می رسد که سراغ فرد مسنی همچون “مراد” می رود.

کارگردان نمایش «گم و گور» بیان کرد: این نمایش را جهت توجه به غسال‌ها که هر لحظه نگاه‌های عجیب و غریبی به آنها بوده، اجرا می‌کنم. 

او راجع به دعوت از الناز شاکردوست جهت بازی در این تئاتر و اینکه این انتقاد به کار او وارد می شود که از یک صورت سینمایی جهت جذب مخاطب استفاده کرده در حالی که با توجه به نقش، بازیگران دیگری هم که سابقه حضور روی صحنه تئاتر را داشته باشند می توانستند دعوت شوند تا در کنار امیر جعفری یک جمع تئاتری حرفه ای روی صحنه باشد، بیان کرد: بااهمیت ترین علت دعوت از الناز شاکردوست دقیقا همان توصیه ای بود که راجع به نگاه خاص به دختران جوان غسال وجود دارد. البته او در تمرین ها تمام چیزی را که می خواستم اجرا و شاخصه های نقشی را که بر عهده داشت به خوبی ایفا می کرد، هر چند هنوز ریزه کاری هایی وجود دارد که باید به آن توجه کرد و این وظیفه من به عنوان کارگردان است که آن ها را پیدا کنم.

وی همچنین در ادامه راجع به پخش نشدن بروشور نمایش در شب های ابتدایی اجرا گفت: در شب اول نه اجازه پیدا کردیم پوستر را نمایش دهیم و نه بروشور را پخش کنیم که این اتفاق از سوی تماشاخانه پیش آمد، در حالی که اداره کل هنرهای نمایشی مجوز استفاده از این پوستر و طرح را داده بودند.

عکس ، روایتی از حضور الناز شاکردوست در غسالخانه

مهندسیان راجع به علت مخالفت با این اقلام بیان کرد: پوستر ما تصویر بادکنکی را نشان می دهد که در آن دعای تلقین میت نوشته شده است و این بادکنک به سمت آسمان می رفت که در تیزر هم دیده می شود و نمی دانم به چه علت امکان توزیع پیدا نکرد و باید یک طراحی جدیدی جهت پوستر و بروشور داشته باشیم.

به گفته وی در این تاریخ قرار بود ریما رامین فر نمایشی را اجرا کند که با توجه به آماده نشدنش و اینکه احتمالا سال آینده به صحنه خواهد رفت، با لطف رامین فر و نیز حسین پارسایی (دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر) نمایش «گم وگور» مهندسیان جایگزین شد.

در این نمایش به تهیه کنندگی محمد قدس و مرتضی میرمنتظمی علاوه بر امیر جعفری و الناز شاکردوست، کاوه ابراهیم، علیرضا زارع پرست، فردین شاه حسینی و سمانه آقازمانی هم بازی می کنند.

واژه های کلیدی: تئاتر | نمایش | داستان | استفاده | کارگردان | کارگردانی | الناز شاکردوست | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz